Книга „Пътят към дрогата“

Здравейте! Аз съм Велизар Вангелов, психолог със завършена социална психология и специализация в аналитична психотерапия – неорайхианско направление в Швейцария при професор В. Бернаскони. Практикувал съм в ръководената от мен клиника за хранителни и наркотични зависимости „Санта Вита“ в Лугано, а също така съм работил в различни терапевтични общности и комуни в България и Италия.

Днес искам да ви представя моята книга „Пътят към дрогата“, която е резултат от дългогодишния ми клиничен опит и разбирането ми за психологическите механизми, стоящи зад зависимостите.

За кого е предназначена книгата

Книгата ми е предназначена за родители и деца. Написал съм я с ясната цел да третира водещи до болестно състояние грешки в целите и средствата на възпитанието и да предложа психологическа помощ при лични затруднения. Поднасям накратко и общодостъпно основни моменти в психотерапията, запознавам с видовете характери и тяхното формиране, човешките потребности и задоволяването им, обстоятелства и типове поведение, психологически блокажи и пътя към наркотични и хранителни зависимости.

Опитал съм се да избягвам сложната психологическа терминология, за да бъде текстът разбираем за всеки читател, независимо от неговата подготовка.

 

Какво ще намерите в книгата

„Пътят към дрогата“ е организирана в няколко основни раздела:

  1. Кратка популярна психотерапия – въведение в основните концепции на психологията и терапията
  2. Зависимост – същност, причини и видове зависимости
  3. Защо сме блокирани? – психологически блокажи и тяхното влияние
  4. За родителите – насоки за родители на деца със зависимости
  5. За бъдещите родители – превантивни съвети
  6. Въпроси и отговори за зависимостите и наркотиците – практически насоки
  7. Из моята практика – случаи от терапевтичната ми практика
  8. Истории с оптимистичен край – вдъхновяващи истории на хора, преодолели зависимостта си

 

Основният теоретичен модел

В центъра на моя теоретичен модел поставям петте основни човешки потребности:

  • принадлежност (сигурност)
  • утвърждаване
  • сензорност (ласки, галене)
  • хранителна
  • сексуална

Колкото по-висока е степента на задоволяване на тези потребности, толкова по-добре се чувстваме и нямаме нужда от псевдозаместителите – наркотици, алкохол, 24 часа Интернет, пари и т.н.

Една от основните ми тези е, че зависимостта възниква като компенсация за неудовлетворени основни потребности. Когато сме задоволили нашите естествени потребности, животът ни се струва прекрасен и ни се живее. Когато не сме постигнали това, се чувстваме зле и се опитваме да компенсираме с хероин, алкохол, цигари, кокаин, 24 часа Интернет, храна, прекомерна жажда за пари, слава и известност.

Типове характери и тяхната връзка със зависимостите

В книгата разглеждам пет основни типа характери:

  • шизоиден
  • орален
  • садомазохистичен
  • психопатен
  • ригиден

Всеки от тези характери е фиксиран най-вече в един тип поведение (движение) и му е по-трудно да осъществи другите. А именно:

  • шизоиден – в планиране
  • орален – в подчинение
  • психопатен – в съблазняване
  • садомазохистичен – в агресия
  • ригиден – в недоверие

Няма чист тип характер и у всеки човек присъстват и петте типа, само че единият е доминиращ. Този модел помага да се разбере предразположеността на различните хора към различни видове зависимости и да се определят подходите за тяхното лечение.

Природата на зависимостта

Със сигурност няма човек или друго живо същество, което да не е зависимо. От важно значение е обаче каква е тази зависимост. Има зависимости, които са здрави и естествени, вродени. Има и придобити зависимости, които са болестни и неестествени.

Здравите и естествени зависимости са онези физиологични и психични наши потребности като храна, вода, подходяща температура и всички духовни нужди, свеждащи се в крайна сметка до едно – любов.

Любовта се изпитва. Не бих могъл да ти я обясня „интелектуално“, защото в момента, в който успея да напрявя това, тя вече няма да е любов, а нещо друго. Любовта е опит, изживяване, което не би могло да се интелектуализира, да се предаде адекватно с думи.

Истории от моята практика

В книгата споделям истории на реални пациенти, които разкриват проблемите, предизвикателствата и пътя към възстановяването.

Например, историята на М.К., 29 години:

„В началото е първият опит. Почти винаги той е свързан с любопитството и търсенето на нови усещания. За да се стигне до този първи опит, немалка роля изиграват сухоежбините, свързани с ефекта от самия наркотик. Между първия опит и пристрастяването може да минат години. Може и никога да не повториш.“

Историите са представени откровено и без прикриване на тежките моменти. Те демонстрират, че зависимостта може да засегне всеки, независимо от произхода или социалния статус.

Моят подход към лечението

Подчертавам, че лечението на зависимостта изисква:

  • Силна мотивация
  • Квалифицирана терапевтична помощ
  • Отделяне от средата
  • Подкрепа от близки
  • Финансови средства

Физическата абстиненция преминава за 7-10 дни, но истинският проблем е психическата абстиненция, която изисква много по-дълго време и специализирана помощ.

Твърденията, че бивши наркомани няма и че ако веднъж си се „закачил“ сериозно, не можеш да се оправиш окончателно, не са верни. Оня, който казва това, най-вероятно не желае да поеме отговорност за проблемите си и така му е по-удобно.

Практически съвети

В раздела „Въпроси и отговори за зависимостите и наркотиците“, давам конкретни и практични съвети за:

  • Разпознаване на признаците на употреба на наркотици
  • Какво да правят родителите на зависими деца
  • Къде и как може да се започне лечение
  • Колко време отнема лечението
  • Възможно ли е пълно възстановяване

Послание на надежда

Въпреки сериозността на проблема, книгата ми носи силно послание на надежда. Историите с „оптимистичен край“ показват, че с правилната помощ, силна мотивация и подкрепа, зависимостта може да бъде преодоляна.

Както пише един от моите бивши пациенти:

„Днес съм на почти 30 години. От 2 години не взимам хероин. Наскоро отказах и хашиша, почти не пия. Как успях да се откажа?! Не знам, просто разбрах, че е дошло време да реша дали да живея, или да умра.“

Тревожна статистика

В книгата представям тревожна статистика за България:

  • Зависимите от наркотици са от 30 до 50 000, а страдащите около 100 000
  • Възрастовата граница от различни хранителни разстройства все повече пада
  • Около 60 000 страдат от хранителни разстройства
  • Вече опитват деца на 9-10 години

Тези цифри подчертават огромната социална значимост на проблема и спешната нужда от адекватни терапевтични подходи.

Заключение

„Пътят към дрогата“ е резултат от дългогодишния ми опит в работата със зависимости. Вярвам, че тя ще бъде полезна за родители, деца, учители, социални работници и всички, които са засегнати пряко или косвено от проблема на зависимостите.

Първата крачка за решаването на един проблем е осъзнаването му. Следва промяна в поведението и начина на живот, така че последствията от болните модели, които убиват и нараняват, да не се случват. Всичко, което съм дал като обратна връзка за всеки един от случаите, изглежда доста лесно, когато е написано на хартия. Всъщност справянето с проблемите за всеки един от пациентите е доста труден и продължителен процес. Изисква се пълно отдаване и от двете страни (пациент/терапевт), многобройни проби и опити в терапевтичните групи, а след това и в реалния живот.

Книгата може да сваллите от тук – Pytqt kym drogata . За терапевтични консултации и допълнителна информация, можете да се свържете с мен на чрез контактната форма на сайта или на тел:0888 373195

 

Call Now Button