Какво представляват паник атаките
По същество паник атаките са внезапен епизод на много силен страх, необоснован, но предизвикващ силни физически реакции. За този страх няма реална опасност или физическа причина.
Голяма част от хората има редки проявления или пристъпи на паник атаки ( 1-2 пъти през живота си). Но за други тези състояния са чести, повтарящи се и продължителни като период на проявление. В зависимост от честотата и продължителността за тях може да се говори че са в състояние наречено паническо разстройство.
Въпреки че самите състояния не са животозастрашаващи, те могат значително да влошат качеството ви на живот. За щастие има лечение и често пъти то е ефективно и позволява на човек да се научи да управлява и контролира тези пристъпи.
Какво се случва в тялото при паник атаки?
Наистина, потърпевшият се обърква, като възприема, че е изправен пред смъртна опасност, без реални основания за това.
В отговор на тази перцепция, надбъбречните му жлези произвеждат значително количество адреналин, който се освобождава в кръвта и допринася за появата на болестни симптоми.
Изследователи отбелязват, че това объркване е резултат от свръхчувствителност на няколко структури в лимбичната система на мозъка. Лимбичната система е известна с участието си в регулацията на емоции, мотивация, поведение, дългосрочна памет и инстинкти за самосъхранение.
Данни от невроциркулаторни проучвания подчертават, че мозъчната кора, която обикновено потиска сигналите, идващи от лимбичната система, понякога не функционира ефективно. В такива моменти се случват паник атаките.
Симптоми на паник атаките:
Пристъпите обикновено започват внезапно и без предупреждение. Те могат да се появят в различни житейски ситуации – среща, работа, шофиране, дори сън.
Паническата атака има много вариации, но обикновено се характеризира с кратко проявление ( в рамките на минути). След преминаването им може да се почувствате уморени.
Основни симптоми на паническата атака:
- Чувство за предстояща опасност (гибел);
- Страх от загуба на контрол;
- Страх от смърт;
- Ускорен сърдечен ритъм;
- Изпотяване;
- Треперене;
- Задух и невъзможност да си поемете дъх;
- Стягане в гърлото;
- Втрисане;
- Горещи вълни;
- Гадене;
- Коремни спазми;
- Болка в гърдите или главоболие;
- Замаяност;
- Виене на свят;
- Недостиг на въздух;
- Високи нива на пръв поглед безпричинна тревожност;
- Стягания и контрахирани мускули в различни части на тялото(най-често в гръдния кош,корем);
- Учестено сърцебиене;
- Трудно преглъщане;
- Суисидни мисли и усещане за безнадеждност и апатия.
След отминаване на паническата атака най-неприятно е усещането че можете да имате още един пристъп на паническо разстройство и да се случи така че състоянието да се повтори.
Това води до промяна на начина ви на живот – например избягвате ситуации в които сте получили пристъп на паническа атака и се страхувате че тя ще се повтори.
Лечението на паник атаки е адекватна психотерапия,мотивация за справяне на проблема от страна на клиента,както и евентуално,временно медикаментозно третиране.
Кога да посетите лекар (специалист)
Ако имате симптоми на паник атака е необходимо да потърсите лекарска помощ възможно най-скоро. Сами по себе си тези състояния не са опасни. Но при повторяемост и навлизане в спиралата на разлика в поведението, причинено от страх за появяването им е необходимо да се обърнете към специалист. Без терапия е напълно възможно те да се влошат.
Друга причина да не се отнасяте безотговорно към тези състояния е че някои от техните симптоми приличат на други здравословни проблеми, които могат да се окажат много сериозни (сърдечен удар например). Много хора бъркат паническите атаки с временно неразположение и се неглижират симптоми и причини за появяването и.
Паник атаки – причини за появяването им
Няма точно определени фактори, за които да е известно че могат да причинят тези състояния. Има схващания че причините за паник атаките могат да се обуславят от:
- Генетика;
- Стрес;
- Характер на човека и най-вече неговият темперамент;
- Специфична фобия;
- Функционални промени в мозъка.
При първоначалното си появяване тези състояния се появяват внезапно и неочаквано, но в последствие могат да се задействат от определени ситуации.
Има ли разлика между паник атаки и паническо разстройство?
Паник атаките обикновено продължават от 5 до 20 минути и изчезват сами по себе си. Когато тези пристъпи на страх се повтарят често в определени интервали от време, това се нарича паническо разстройство. В такива случаи атаките могат да бъдат по-продължителни и да се съпътстват от допълнителни психични нарушения, като различни фобии, депресия и други.
Рискови фактори
Факторите, които могат да повлияят и да увеличат риска от появяването на тези пристъпи са:
- Голям стрес – насилие или смърт на близък;
- Травматично събитие – катастрофа, инцидент или сексуално насилие;
- Големи резки промени в живота;
- Пушене или прекомерен прием на кофеин.
Какви негативи носят за здравето?
Много хора, които изпитват изблици на страх и физически дискомфорт, се страхуват да правят определени неща или да посещават места, където вече са преживявали подобни ситуации. Това често води до социална изолация и може да се превърне във фактор за потискане, безсъние и затруднения в семейството, на работното място и другаде.
Затова е важно всеки, който страда от този проблем, да потърси своевременна професионална и компетентна подкрепа от психиатър или психотерапевт.
Усложнения
Ако не се лекуват паническите атаки или паническото разстройство може да засегне почти всяка област на живота ви. Може да се страхувате толкова много от тези състояния, че да живеете постоянно в страх и това да причини промени в поведението и начина ви на живот, като го влоши значително.
Усложненията могат да причинят или да бъдат свързани с:
- Развитие на различни фобии;
- Честа медицинска консултация и отключване на хипохондрия;
- Избягване на други хора, социална изолация;
- Проблеми на работното място;
- Депресия;
- Стрес и генерализирана тревожност;
- Риск от самоубийство;
- Зависимости – към алкохол и наркотици, като начин за справяне със ситуацията;
- Финансови проблеми.
Как да си помогнем при паник атаки или да ги предотвратим
Много хора си задават въпроса “ Какво да правя ако получа паник атака? „. Определено тези панически атаки са изпитание за нас в психо-емоционален аспект. Но има техники, които могат да ви помогнат да овладеете ситуацията.
Няма сигурен начин, но тези препоръки могат да ви помогнат:
- Потърсете помощ възможно най-скоро;
- Придържайте се към плана за справяне със ситуациите, който сте изработили с вашия психолог;
- Спортувайте – редовната физическа активност ще ви помогне да контролирате физическите симптоми. А и спорта ви зарежда с ендорфин, който влияе на настроението ви.
- Медитация – това е един от най-добрите начини да се научите да контролирате психическите си състояния.
- Можете да се наплискате с вода – това води до успокояване и по-бързото овладяване на ситуацията.
- Постарайте се да овладеете дишането си
Първа помощ при панически атаки
По време на паник атака има няколко начина и техники, с които можем да си помогнем.
Най-важното в началото да се установи дали усещането за блока в гърдите е причинено от нея или от проблем със сърцето. След това приемете че това състояние е временно и ще отмине.
Дишайте дълбоко
При паническите атаки дишането се ускорява и това засилва усещането за недостиг на въздух. Старайте се да дишате дълбоко и равномерно, за да успеете да контролирате дишането си. Това ще помогне и ще изпитате облекчение. Старайте се да дишате през устата като поемате дъх, докато броите до 4, след това издишайте пак бавно.
Затворете очи
Появата на паническа атака може да е обусловена от страничен шум и усещане за хаос. Опитайте се със затворени очи да се абстрахирате от околните шумове, за да може да се възстановите в рамките на следващите минути по лесно.
Фокусирайте се върху настоящето
Обикновено паник атаките допринасят за усещане за откъсване от реалността. опитайте се да се фокусирате върху реалността и познати физически неща. Това ще ви помогне по време на паник атаката да не изпадате в криза.
Паник атаката може да се овладее с емоционална подкрепа от близки хора. Ако симптоматиката е много силна, може да се включи и приемане на подходящи медикаменти. Но най-важното в случая е стартиране на адекватна за проблематиката психотерапевтична работа.
Продължителност на паническите атаки
Продължителността на тревожните епизоди е за всеки човек е различна. Тя може да бъде от няколко минути, до няколко часа. Далеч по-важно е да се следи честотата на тези кризи, защото тя дава отговор на въпроса колко тревожно е състоянието и дали се приближаваме до паническо тревожно разстройство.
Лечение на паник атаки без антидепресанти:
Анти депресантите са допустими при по-остри и кризисни прояви на паник атаки и депресивни състояния. Като цяло не би могло да се разчита на дългосрочна медикаментозна терапия без адекватна психотерапия,тъй като анти депресантите повлияват симптоматиката, но не и причините поради които възникват тези проблеми.
Ако се разчита само на анти депресанти,след време пак ще се стигне до необходимост за работа с причините на тази проблематика,но във същото време се рискува и създаване на зависимост към такъв вид хапчета. Така освен с причините пораждащи депресия и тревожности ще трябва да се работи и със евентуално пристрастяване към въпросните медикаменти.
Хапчетата(транквиланти,антидепресанти и т.н.) са безброй много видове и тук по скоро психиатър би трябвало да се произнесе, но трябва да се „уцели“подходящото за въпросния човек, тъй като влиянието и поносимостта при различните хора е различна.
Лично аз винаги опитвам работа първо без хапчета, а ако са се приемали преди идването за лечение при мен, перспективата е след време да се спират (естествено по схема,постепенно).
Последици от паник атаки:
Последиците от паник атаките могат да бъдат различни:
- високи нива на стрес;
- притеснения за физиологичното здраве,дори и да се осъзнава,че проблема е на психично ниво;
- нарушен социален,професионален и личен живот;
- по-висок риск от сърдечен удар и сърдечни заболявания.
Въпреки, че връзката между паническото разстройство и сърдечните заболявания не е установена на 100%, проучване установява, че в сравнение с хора без паническо разстройство при страдащите от паническа атаки е установен с до 36% по-висок риск от сърдечен удар и с до 47% по-висок риск от сърдечни заболявания.
Ако страдате от пристъпи на паника обърнете внимание за всякакви симптоми на болка в гърдите,и се консултирайте с лекар, за да избегнете сърдечно-съдови проблеми.
Възстановяване след паник атака
След протичането на паник атака нивата на тревожност временно спадат и обикновено настъпва леко разтоварване и нормализиране на състоянието. За съжаление ако не се работи с осноните причини на проблематиката,след време следва отново появата на такова състояние.
Макар и да изглеждат страховити паник атаките могат да се овладеят с правилна терапия. Затова лечението на паник атаките трябва да е навременно и да се работи със специалист психолог, за да се установят причините за това състояние.
Как мога да съм полезен за справяне с тези ситуации
В моята практика на психолог съм се срещал с много хора, които са имали панически атаки и паническо разстройство. Всеки човек е уникален и неговата индивидуалност изисква различен начин и подход за справяне с проблема.
С опита, който имам мога да предложа различни варианти за подобряване и справяне с подобни ситуации. Заедно със страдащия, изготвяме подробен план за терапия. За повече информация можете да се свържете с мен на посочените в сайта телефони или на контактната ми форма.
Ако чувствате панически атаки можете да се свържете с мен чрез формата за контакти.