Хипохондрия е убеждението, че човек е болен въпреки множеството доказателства потвърждаващи обратното. В някои случаи се развива около 20-годишна възраст и има тенденцията да се влошава при стресови моменти, както и с напредването на възрастта.
Хората с хипохондрия изпадат в порочен кръг – колкото повече се тревожат за даден симптом, толкова по-зле се чувстват. Те са силно чувствителни към различни физически симптоми и усещания, които повечето хора приемат за нормални и ги игнорират. Всяка една болка, кашлица или неразположение за хипохондриците е доказателство за наличието на страшна болест.
При хипохондрия, хората са активни – търсят информация за определени симптоми в интернет, карат лекарите да им правят множество изследвания и говорят за потенциални болести непрекъснато. Много от тях признават пред себе си и околните, че страховете им са безсмислени, но не могат да спрат да се притесняват. Това констатира наличието на още един симптом – липсата на контрол над чувствата и обсебеност, свързана със здравословното състояние.
Според множество експерти по психичното здраве, състоянието хипохондрия силно прилича на тревожните разстройства и в частност на симптомите на обсесивно-компусливно разстройство (ОКР). Подобно на хората с ОКР, които проверяват многократно дали са угасили лампите, и хипохондриците не могат да спрат да проучват своите симптоми.
При тежка хипохондрия често е налице и внушаване на болести, което води до проява на прекомерна тревожност и състояния на силен стрес, влошаващи значително качеството на живот.
Най-добрият метод за справяне с хипохондрията и нейните симптоми е консултацията с психолог и излизането от порочния кръг, което става с терапевтична помощ от психолог.
Хипохондрия симптоми
Един от главните симптоми на хипохондрията се характеризира като страх от болести. Въз основа на нормални човешки усещания в тялото (шумен стомах, преумора) или наличие на незначителни признаци (лек обрив, главоболие от претоварване). Нерядко хората с хипохондрия сами си поставят диагнози, четейки неверни неща в интернет, спрямо симптоматиката си.
- Проучване в интернет и самодиагностициране със сериозни заболявания;
- Силно притеснение, че незначителни симптоми или усещания могат да бъдат признак на сериозно заболяване;
- Внушаване на болести;
- Лесно провокирана тревожност за здравословното състояние;
- Получаване на минимално или никакво успокоение след посещения при лекар и/или при получаване на отрицателни резултати от проведени изследвания;
- Прекомерна тревожност, свързана със специфично медицинско състояние или самия риск от развиване на такова, само защото е налице в семейството;
- Обсебваща тревожност относно заболявания, пречеща на концентрацията;
- Многократно проверяване на тялото и усещанията за признаци на някакво заболяване;
- Често посещение при лекари за успокоение или обратното – пълно избягване на медицински прегледи от страх, че могат да открият наличието на сериозна болест;
- Избягване на хора, места или дейности от страх за собственото здраве;
- Постоянно говорене за здравето и възможни болести;
- Често търсене в интернет за симптоми и възможни заболявания, свързани с различни усещания;
Може ли страдащите от хипохондрия да развият физически симптоми?
Сама по себе си, хипохондрията не може да причини проява на физически симптоми. От друга страна обаче, тя причинява един основен симптом и той е тревожността. Хората с тревожност могат да изпитат редица симптоми от притеснение, включително и физически.
Най-често срещаните физически симптоми при хипохондрия са:
- Главоболие;
- Замаяност;
- Стомашни болки;
- Сухота в устата;
- Мускулно напрежение;
- Умора;
- Повишен сърдечен ритъм;
- Изпотяване – прекомерно или липсата на такова;
- Задух;
- Чести позиви за използване на тоалетна;
Помощ при хипохондрия
Ако изпитвате притеснения относно определени симптоми, най-доброто решение е да потърсите лекар и да си пуснете изследвания. Обикновено това се случва при посещение на личния лекар, който ще определи дали реално има повод за притеснения или страдате от тревожното разстройство хипохондрия. След което ще бъдете пренасочен към психолог, който ще ви предостави помощ при хипохондрия, чрез която ще можете да се справите със симптоматиката.
В случай, че вече сте получили вече няколко отрицателни изследвания от лекари, то нашият съвет е да се потърсите хипохондрия помощ от психолог или терапевт, специализиращ в областта на тревожните разстройства.
Как да помогнете на близък в това състояние?
Здравето на всеки човек е най-ценното и за това самата мисъл, че може да бъде загубено е способна да причини сериозен стрес, който не преминава лесно. Понякога дори в опитите си да успокоите човек с хипохондрия можете да влошите нещата.
Това може да причини допълнителен стрес в семейството и взаимоотношенията. За това най-доброто, което можете да направите, ако ваш близък или приятел има хипохондрия е да го насочите към психолог, който ще му помогне да се справи със състоянието си.
Причини
Все още не са напълно ясни кои са основните причини, предизвикващи развитието на хипохондрия. Понякога тя се развива при хора, преживели тежки болести, които често свързват и най-малките симптоми с тези на сериозно заболяване, както и при такива, които трудно понасят несигурността, особено когато е свързана със здравето и необичайните физически симптоми и усещания.
Най-често хипохондрията се развива при:
- Състояния на силен стрес поради заболяване или смърт в семейството;
- Хора, които са били пренебрегвани или малтретирани като деца;
- Преживяно сериозно заболяване в миналото;
- Наличие на сериозно физическо заболяване;
- Наличие на други психологични заболявания, включително тревожност, депресия, компулсивно разстройство или психотично заболяване;
- Склонност към песимизъм и тенденция за представяне на нещата по-зле, отколкото реално са;
Редица дейности в ежедневието също могат да предизвикат епизоди на силно безпокойство при хора, склонни да развият хипохондрия. Най-често това биват:
- Четенето за болести в интернет;
- Гледането на нещо, свързано със заболявания;
- Познаване на някой със сериозно медицинско заболяване;
- Чувство на неразположение или умора, причиняващо проява на симптоматика;
Рискови фактори
Тревожното разстройство, водещо до хипохондрия и внушаване на болести обикновено започва в ранна или средна възраст, като има тенденцията да се влошава с възрастта. Често при възрастните симптомите на хипохондрия, свързани със здравословното им състояние могат да се фокусират основно върху страха от развитие на деменция и загуба на памет.
Рисковите фактори обикновено включват:
- Преживяването на житейски трудности и силен психичен стрес;
- Заплаха за сериозно заболяване, която се оказва неоснователна;
- Насилие в детска възраст;
- Преживяване на болест в ранните години или наличие на родител със сериозно заболяване;
- Личностни черти, като например склонност към развитие на тревожност;ст
Хипохондрия лечение
Често, когато тичате многократно при личния си лекар, още при първите признаци на някои незначителен симптом, той ще започне да не ви приема на сериозно и дори да ви заклейми като „труден пациент“, игнорирайки състоянието ви. Още по-лошото е, когато някои лекари решат да се възползват от страховете ви, назначавайки куп ненужни тестове и дори в някои случаи и лекарства, само и само да ви успокоят.
Всичко това засяга силно най-вече хората с хипохондрия, които се сблъскват неведнъж с отрицание и често вече изпитват страх да потърсят лечение, дори и когато такова се налага.
Хипохондрия лечение чрез самопомощ
При начална и лека хипохондрия можете да си помогнете и сами, усвоявайки различни техники и умения за релаксация и справяне със стреса. Други съвети, които могат да ви помогнат са:
- Избягвайте да търсите значението на вашите симптоми в интернет. Търсачките са така програмирани, че да ви стимулират да потърсите лекарска помощ, а не да се самолекувате;
- Фокусирайте се върху любимите си дейности, като хобита или доброволческа дейност, която да ви ангажира през свободното време;
- Избягвайте приема на алкохол и наркотици, тъй като те могат да увеличат тревожността;
- Бъдете активни и спортувайте редовно. Това ще ви научи, че различните физически симптоми често не са зловещ признак на страшна болест, а просто нормални процеси, които са част от тялото ви;
- Създайте си график за редовни профилактични прегледи – при личния лекар, зъболекаря, гинеколога и т.н. По веднъж в годината е достатъчно. Това ще ви даде реалистично ограничение на посещенията при лекари, като същевременно с това ще ви успокои, че всичко със здравето ви е наред;
Хипохондрия лечение при професионалист
При наличие на напреднала и тежка хипохондрия, с внушаване на болести единственото лечение, което ще ви бъде от полза е това от професионалист, като най-често това е психолог.
Един от най-ефективните методи на лечение е чрез когнитивно-поведенческа терапия, която оказва изключително полезна за справяне със страховете. При този вид терапия се научавате да разпознавате и разбирате фалшивите убеждения, предизвикващи безпокойство и симптоми на хипохондрия.
От ключово значение е също така и да се научите как да управлявате и ограничавате нивата на стрес. В някои случаи се предписват и психотропни медикаменти, като антидепресанти за справяне с тревожността и намаляване на симптомите с внушаване на болести.
Голяма част от хората с хипохондрия не искат да признаят каква съществена роля играя всъщност тревожността в проявата на техните симптоми. Точно това ги прави по-малко склонни да потърсят помощ от психолог. Често хипохондриците са до такава степен убедени във вярванията си за наличието на сериозно заболяване, че им е необходима намесата от близки, която да им помогне да разберат нуждата си от помощ.
Често задавани въпроси
Tъй като хипохондрията спада към групата на тревожните разстройства, най-добрият метод за лечение е терапията при психолог. Неговата главна задача е да ви изслуша и да ви научи на това как да разпознавате нормалните симптоми на вашето тяло, прекратявайки порочния кръг на притеснения, пречещи ви да водите нормален начин на живот и взаимоотношения с околните.
Понякога при тежка хипохондрия и силно изразено внушаване не болести се предписват и антидепресанти за намаляване симптомите на тревожност и безпокойство.
Най-ефективният начин да се преборите с хипохондрията е да излезете от порочния кръг на безпокойство и непрекъсната проверка за симптоми в различни източници и най-вече интернет. Ако не можете да се справите сами, потърсете психолог, който ще ви помогне да се справите със състоянието на хипохондрия.
Най-важното е да изградите връзка на доверие с вашия психолог и да му споделяте всичко, което поражда симптоми на безпокойство и силна тревожност. Това е от основно значение, ако искате да се справите и да преборите хипохондрията успешно.