Какво е депресия
Депресията е болест, която в областта на психологията се класифицира като разстройство на настроението. Това е усещане за чувство на тъга, загуба, липса на желание за живот. Тя пречи на ежедневните дейности на човек и води до влошаване на начина му на живот.
Всеки човек изпитва депресията по различен начин. Не трябва да се бърка чувството на отчаяние или мъка, с депресията. Това са нормални човешки чувства, които се проявяват понякога в живота. Но ако тези състояния са нещо редовно при вас, ако се чувствате постоянно отпаднали и безнадеждни, то тогава трябва да се справите с депресията.
Депресията е сериозно медицинско заболяване и може да се влоши без подходящо лечение. Хората, които търсят помощ от специалист могат да забележат подобрение в състоянието си само в рамките на няколко седмици работа с психолог.
Депресия – симптоми
Депресията може да се опише като постоянно усещане за тъга, липса на желание за извършване на каквато и да е дейност, отчаяние от ситуацията около нас. Тя може да има различни симптоми и проявления. Някои от тях влияят на тялото ни (физически симптоми), други на настроението (психическа симптоматика). Те могат да се появяват внезапно или да са постоянен спътник в живота ни.
Доказано е че при различните полове симптомите на депресията се проявяват по различен начин.
При мъжете симптомите могат да са свързани с:
- Промяна в настроението – гняв, агресивност, раздразнителност, тревожност, безпокойство, необичайно подтиснато настроение, резки промени;
- Чувство на тъга, меланхолия, безнадеждност, празнота;
- Загуба на интерес за любими дейности, лесна умора, мисли за самоубийство, липса на енергия;
- Зависимост към наркотици и алкохол;
- Промяна в когнитивните способности: невъзможност за концентрация;
- Намален сексуален интерес;
- Промени и нарушения на съня – безсъние или сънливост.
При жените симптомите могат да са свързани с :
- Настроение – раздразнителност;
- Емоционални състояния – празнота, тъга, тревожност;
- Промяна в поведението – социална дистанция, мисли за самоубийство, загуба на интерес към дейности;
- Мислене или говорене по-бавно;
- Проблеми и нарушения на съня – затруднено заспиване, прекомерен сън;
- Физически промени – загуба на тегло, липса на енергия, промени в апетита, главоболие, крампи, болки в гърба.
Жените са по уязвими на депресията след раждане(следродилна депресия), както и при физиологични,хормонални промени, било то вследствие на физиологичен проблем или преминаване в по-зряла възраст.
Други симптоми на депресия може да са:
- Негативно отношение към външния свят и себе си;
- Екзистенциални размисли за липсата на смисъл от живота;
- Суицидни мисли и/или опити;
- Безпричинна(на пръв поглед) тревожност;
- Безсъние;
- Загуба на апетит;
- Апатия и нежелание за каквато и да била активност(социална,физическа);
- Занемарен външен вид;
- Наддаване на тегло.
Физическите симптоми на депресия често се неглижират и не винаги са ясни за разпознаване. Състояние на депресия води до по-трудно вземане на решения относно външния вид и облеклото.
Депресията при децата е доста по-рядко явление. Обикновено там се наблюдава хипер активни или тревожни състояния, на които трябва да се обърне внимание за да не преминат на по късен етап в депресивни такива.
Причини за депресия
Причините, които могат да доведат човек до депресивно състояние са различни. Те могат да бъдат както биологични, така и обстоятелствени.
- Семейни причини – при фамилна анамнеза и обремененост;
- Травма – това може да повлияе на начина по който тялото реагира на стрес;
- Медицински състояния – хронични заболявания, хронични болки;
- Употреба на алкохол и наркотици;
- Ниско самочувствие и прекомерна самокритичност;
- Различни лекарства;
- Стресови събития, като загуба на любим човек.
Много и различни фактори мога да повлияят на чувството на депресия, както и на начина по който всеки човек реагира. Депресията също така може да бъде придружаващо заболяване към различни психични разстройства – тревожни разстройства, посттравматични разстройства, биполярно разстройство, обсесивно компулсивно разстройство, разстройства, причинени от зависимост към алкохола.
Психотерапията е начин за лечение на хора с депресия, като когнитивно – поведенческата терапия е доказано най-ефективната терапия. В процеса на терапия се:
- Откриват се и се анализират проблемите, довели до депресията;
- Анализират се и се преработват травматичните спомени;
- Работи се по промяна на негативните нагласи и емоции;
- Усвояват се нови стратегии и техники за справяне със стреса, тревожността, страха и несигурността
- При успешна терапия резултатът е че се възвръща нормалното психично равновесие и усещане за радост от живота.
При по-тежки форми на депресия се препоръчва медикаментозно лечение, което вашият психиатър може да ви предпише. То трябва да се прилага паралелно с терапията, за да се постигнат оптимални резултати.
Депресия след раздяла.:
Нормално е да има кратки апатично-деппесивни симптоми след раздяла. Ако обаче депресията продължава дълго, означава че клиента принципно има такава предразположеност и в такъв случай се работи за овладяване на депресията, както и в другите случаи.
Тестове за депресия:
Тестовете са много, но лично аз не използвам такива, защото депресията е ясно различима и усещаща се и от клиента и от терапевта ако е наясно с работата си. Тестове се ползват обикновено в по-големи терапевтични общности (клиники и т.н.), където времето да се обърне внимание на всеки пациент персонално е лимитирано.
Депресия и тревожност:
Тревожността и депресията са с общи причини на възникване.
Често нелекувани високи нива на тревожност ,когато се задълбочат преминават във депресивни състояния.Също така и двете състояния(депресивни и тревожни) могат да присъстват по едно и също време.
Депресия – лечение и самолечение
Лечението на депресията се извършва чрез адекватна психотерапия и желание от страна на клиента/пациента.
Самолечението на пациент с депресия обикновено е трудно и може да се случи ако имаме някакво житейско щастливо стечение на обстоятелствата (генерална промяна във социален аспект,влюбване),което само по себе си е доста трудно, тъй като една депресивна симптоматика сама по себе си възпрепятства дори такива позитивни за човека стечения на обстоятелствата.
Ако чувствате че имате някой от изброените симптоми на депресия можете да се свържете с мен чрез формата за контакти.